استاندار و رئیس ستاد
      فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان

    علیرضا رشیدیان
 

 

ارسال پیام

#Block19741#
۱۳۹۵/۰۳/۲۹

۴ شاخص و ۱۰ اقدام اساسی

((اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل))
 
 
 
 
                       
 
 
 
ده اقدام اساسی برای نجات کشور
رهبر انقلاب در آستانه سال 95 این سال را به نام سال "اقتصاد مقاومتی،اقدام و عمل" نامگذاری کردند و در سخنرانی حرم مطهر رضوی ده اقدام اساسی اقتصاد مقاومتی را برای نجات کشور بر شمردند.در جدول ذیل این ده اقدام به اختصار مرور شده است:
 
 
 
ده اقدام اساسی برای نجات اقتصاد کشور
مطرح شده در بیانات رهبر انقلاب در حرم مطهر رضوی 1395/1/1
1 تمرکز بر فعالیت ها و زنجیره های اقتصادی مزیت دار کشور بعضی ازفعالیت های اقتصادی مثل مادر می ماند و از آن باب های متعدد اقتصادی و تولیدی گشوده می شود،روی آنها بایستی تمرکز کنند و آنها را باید شناسایی کنند. نقشه ی راه را مشخص کنند،تکلیف همه را معلوم بکنند.
2 زنده کردن تولید داخلی آنطور که به من گزارش کرده اند،ما امروز حدود 60 درصد از امکانات تولیدمان تعطیل است.بایستی ما تولید را احیا کنیم.من به مسئولین محترم دولتی مکرر گفته ام که این منتقدینی که هستند را بخواهید و حرفهایشان را بشنوید.گاهی پیشنهادهای خوبی دارند.
3 پرهیز از واردات تضعیف کننده ی تولید داخلی مثلا می خواهیم هواپیما خریداری بکنیم،مسئولین دولتی خودشان می گویند که اگر درصدی از این قیمت را در صنایع داخلی هواپیما سرمایه گذاری کنیم،بیشتر از آنکه از خارج  بخریم استفاده خواهیم کرد. تولید داخلی هم رشد پیدا می کند.اینکه ما همه چیز را از خارج وارد کنیم و نگاه نکنیم که این واردات ما چه بلایی سر تولیدات داخلی می آورد این خطاست.
4 پرهیز از هدردادن منابع مالی ای که پس از برجام باید وارد کشور شود ما پول هایی داریم در خارج از کشور،نفت فروختیم پولش را به ما ندادند در قضیه برجام بنا بر این شد که این پول ها برگردد.البته اکثرش برنگشته است..لکن بالاخره برخواهد گشت...مواظب باشند صرف خریدهای بی مورد،صرف کارهای بی جا،صرف اسراف ها،صرف این چیزها نشود.
5 دانش بنیان شدن بخش های مهم و حساس اقتصادی مثلا بخش نفت و گاز یا بخش تولید موتور که برای خودرو،هواپیما،قطار و کشتی مورد استفاده است.این بخش های حساس و مهم،دانش بنیان بشوند.جوانها و دانشمندان ما نشان دادند که می توانند از آن سطحی که ما در فناوری داریم ما را بالاتر ببرند.خب آن مغزی که می تواند موشک برد بلند را جوری تنظیم کند که با انحراف پنج متر به هدف بخورد در موارد گوناگون دیگر هم می تواند.
6 احیای بخش های اقتصادی ای که قبلا در آنها سرمایه گذاری شده بعضی از بخش ها را ما در گذشته رویش سرمایه گذاری کردیم ، از آنها استفاده بشود.مثلا درزمینه ی نیروگاه سازی یا در زمینه ی پتروشیمی سرمایه گذاری خوبی کردیم.امروز کشور به نیروگاه احتیاج دارد.
کشورهای دیگر هم به نیروگاه ارزانی که ما می سازیم احتیاج دارند.ما دیگر نرویم از بیرون نیروگاه بخریم ، وارد کنیم یا افرادی بیاوریم برایمان نیروگاه درست کنند.
7 شرط انتقال فناوری در معاملات خارجی یک شیء تولیدی جدیدی را می خواهند بخرند،[محصول] تولید شده را نخرند آن شیء را با فناوری مخصوص خودش تهیه کنند و بیاورند.در قراردادها به شدت باید این مورد را مورد توجه قرار بدهند.
8 مبارزه جدی با فساد،ویژه خواری و قاچاق در کشور حالا یک مجرم اقتصادی را مثلا دستگیر کردند، روزنامه ها درباره اش بنویسند؛عکس و تفصیلات و چه و چه با اهداف جناحی و سیاسی و اینها....اینها فایده ای ندارد.دو صد گفته چون نیم کردار نیست...آن فسادی که امروز ممکن است پیش بیاید باید جلوی این را بگیرند.مانع فساد بشوند.قاچاق همینجور است...باید با قاچاق به معنای واقعی کلمه مبارزه کنند.
9 ارتقای بهره وری انرژی گفته می شود که اگر ما بتوانیم بهره وری انرژی را ارتقا بدهیم وصرفه جویی کنیم،صد میلیارد دلار صرفه جویی خواهد شد، مبلغ کمی نیست، مبلغ زیادی است، این را جدی بگیرند.
10 نگاه ویژه به صنایع متوسط و کوچک آن چیزی که در متن جامعه اشتغال و تحرک ایجاد می کند ، طبقات پایین را بهره مند می کند، همین صنایع کوچک و متوسط است اینها را تقویت کنند و پیش ببرند.
 
 
 


منبع : ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۳۹۲


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان